Podstawowe rodzaje bagażników samochodowych

Zbliżają się wielkimi krokami wakacje, dlatego też związane z tym jest pakowanie mnóstwa przedmiotów do swojego samochodu serwis samochodowy. Aby zwiększyć możliwości przewozowe swojego auta zwykle korzystamy z bagażników dachowych. W tym artykule postaramy się więc przedstawić plusy, jak i minusy znanych wszystkim bagażników samochodowych.

Bagażnik bazowy – belki dachowe

Zanim zainstalujemy uchwyt, czy boks dachowy musimy zamontować uprzednio specjalne belki, czyli tzw. bagażniki bazowe. Te bagażniki powinny być dopasowane do konkretnego samochodu. W każdym z modeli aut po prostu są różnego typu gniazda mocujące. Oczywiście na rynku mamy wiele uniwersalnych bagażników bazowych, z tym że będą one pasować jedynie do najbardziej popularnych samochodów, a nie do wszystkich, jakie są dostępne. Auta, które wyposażone zostały w relingi dachowe poprzeczne belki zamocowane są bezpośrednio do nich. Sprawa staje się dzięki temu na tyle prosta, gdyż uchwyty przymocowane na belkach mają regulację rozstawu. Poprzez to można je założyć w wielu tego typu autach. Pośród bagażników bazowych będą też takie, które w trakcie montażu będą wymagały mnóstwo czynności manualnych. Każdy więc powinien się domyśleć, że najdroższe bagażniki bazowe tych renomowanych producentów są najprostsze jeśli chodzi o montaż. Wyposażone zostają w opatentowane rozwiązania szybkiej regulacji, jak też montażu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze boksu dachowego?

Kiedy wybieramy boks dachowy, który chcielibyśmy zainstalować należy wziąć uwagę kilka rzeczy. Gdy chodzi o auta typu hatchback, jak też kombi za długi box po prostu ogranicza wysokość unoszenia się tylnej pokrywy. Poprzez to zostaje utrudniony dostęp do przestrzeni bagażowej we wnętrzu samochodu. W przypadku wysokich pojazdów najlepszymi do załadunku i wyładunku od boksów otwieranych wyłącznie z jednej strony będą te, na których robimy to obustronnie. Rozważmy także sposób zamknięcia boksu. Najprostsze zamknięcia zwykle opierają się o zamki zatrzaskowe, jednak nie jest to żaden problem dla złodzieja. Wydajmy na ten cel więcej funduszy i kupmy boks, który jest wyposażony w zamek z blokadą. W niektórych znajdziemy również dwu, czy też trzypunktowe centralne ryglowanie.

Podobne wpisy